içinde

Üniversitede İlk Hafta Rehberi: Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

İlk olarak zorlu YKS dönemini geride bırakan öğrencileri tebrik ediyoruz. Üniversiteyi kazandınız, peki ya şimdi ne olacak?

Sınav sonuçlarınız açıklandıktan sonra kafanız biraz karışmış olabilir. Üniversitede ilk hafta rehberi ile size biraz kolaylık sağlamak istiyoruz. “Üniversiteye yeni başlayanlara tavsiyeler” olarak da adlandırabileceğimiz bir liste ile karşınızdayız. Üniversitenin ilk haftasında neler yapabileceğinizi ve neler yapmamanız gerektiği hakkında işinize yarayabilecek bilgileri derledik.

Tavsiyele.com olarak yeni Üniversite Tavsiyeleri kategorimizin ilk içeriği ile karşınızdayız.

Üniversitede İlk Hafta Rehberi: Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Fakültenizi Önceden Ziyaret Edin

Üniversite kaydınızı tamamlamak için artık okula gitmeniz gerekmiyor, bu yüzden fakültenizi de önceden görmemiş oluyorsunuz. Eğer gitme fırsatınız varsa mutlaka okuduğunuz bölümün fakültesini ziyaret edin ve kampüsünüzü gezin. Aksi halde okula geldiğinizde kampüs tarafından yutulabilirsiniz.

Hocaların Kitap Listelerini Hemen Satın Almayın

Derslere girmeye başladığınız zaman, hocalarınız sizden bir ton kitap isteyecek. Gaza gelip tüm paranızı kitaplara harcamayın. Bunu yapmanız gerekmiyor. İhtiyacınız olan kitapları üst sınıflardan uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Bunun haricinde okulun yakınlarında veya şehir merkezinde ikinci el kitapçıları bulabilirsiniz. Buralardan aynı kitapları çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Arkadaş Gruplarına Aldanmayın

Üniversitenin ilk haftasında bazı grupların sanki birbirlerini daha önceden tanıyormuş gibi takıldığını görebilirsiniz. Bu grupların kantine ve yemekhaneye ordu gibi gittiklerini görebilirsiniz. Okulun ilk haftalarının verdiği motivasyon ile kurulan bu kalabalık gruplar genellikle dağılmaya mahkumdur. Bu durumun sizi çok etkilemesine izin vermeyin.

Üniversitede İlk Hafta Rehberi: Sınıf Temsilciliğine Bulaşmayın

Üniversiteye yeni başladın ve temsilci olduğunda güzel bir sorumluluk üstleneceğini düşünüyor olabilirsin. Maalesef, işler tam olarak bu şekilde ilerlemiyor. Sınıf temsilcisi olduğunuz an danışmanın asistanı oluyorsunuz. Yeni görevinizde başarılar! Fotokopici köşelerinde geçen bir üniversite hayatı istemiyorsanız bu düşünceden şimdiden kurtulun. Sınıfta yapılacak toplu eylemlerin sorumluluğunun da size kalması ek bir yük olacaktır. Arkadaşlarından para toplamak için peşlerinden gezen çocuk olmak istiyorsanız başka..

Topluluklara Öylesine Katılmayın

Okulun ilk haftasından itibaren kampüsün her yanında farklı farklı standlar kurulduğunu göreceksiniz. Her birinden bir sesleniş olacak ve size “ekibimize dahil olmak ister misin?” diye keyifli bir şekilde sorulacak. Müzik grubu, edebiyat, grubu, tiyatro grubu… Bunun sonu gelmiyor. Küçük bir ücret karşılığında üye olabiliyorsunuz ancak ilgili olduğunuz bir alan değilse topluluğa katıldığınızı bile unutuyorsunuz.

Yeni Not Sistemine Alışın

Vize ve final ile tanışın. Vize tamamlamanız gereken ilk sınavınız olacak, final ise ikinci sınava verilen isimdir. Finalin not ortalamanız üzerindeki etkisi daha yüksek olur. Bazı okullarda bulunmuyor olsa da bütünleme size verilen üçüncü haktır. Vize ve finalde kötü bir performans gösterirseniz sizin kurtuluşunuz bütünleme olacaktır. Bazı hocaların finalde sorduğu soruların aynısını bütünlemelerde de sorduğunu söyleyelim. Asıl konumuz olan not sistemine dönelim. Artık “95, 100″ şeklinde notlar almayacaksınız. CC ortalama, BB iyi, AA ise çok iyi aldığınızı gösterir. FF ise fevkaledenin fevkinde anlamına gelir ve dersten kaldığınızı size kibarca belirtir. Bu yüzden notlarınızı CC’nin altına düşürmemeye çalışın.

Öğrenci İşlerini Unutun

En zorlu hayaliniz gerçek olma ihtimali öğrenci işlerine ulaşma ihtimalinizden yüksektir. Bu konuda söylenecek pek bir şey maalesef yok. Umarız öğrenci işlerine yolunuz düşmez.

Üniversitede İlk Hafta Rehberi: Merhaba, Kredi Kartı Çıkarmak İster Misin?

Bu arkadaşların hedeflerinde okula yeni başlayanlar vardır. “Üniversiteye yeni başladığımı nasıl anlayabilir?” diyor olabilirsiniz. İlk yılında olan herkesin bakışlarında o yıla özel bir masumluk vardır. İkinci yılınıza geçtiğinizde bu durumu sizde fark edeceksiniz. Kimlik bilgilerinizi toplamak ve kredi kartı pazarlamak için kampüste sizi bekleyen kişileri kibarca reddedebilirsiniz. Unutmayın, kilit nokta “bir dakikanızı alabilir miyim?” cümlesi olacaktır.

Kendinizi Geliştirin

Listemizde bulunan en önemli tavsiyeye geldik. Kendinizi geliştirin! Üniversitenin ilk haftasında da son haftasında da işinize yarayacaktır. Üniversitede vakit geçirdikçe bazı hocalarınızın aldığı ünvanların dahi boş olduğunu fark edeceksiniz. Sizlere fotokopiler, bilgisayardan yapılan sunumlarla ders anlatacaklar. Bu durum sizi üzmesin, kendinizi rahatça geliştirebileceğiniz bir ortamda olduğunuzu ve üniversitelerin bilim yuvaları olduğunu unutmayın.

Sen de tavsiyele:
Alp Tuna

Yazar Alp Tuna

Ben Alp Tuna, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümü mezunuyum. Tavsiyele ekibi bünyesinde editör olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuru Boya Setleri En İyisi Hangisi?

Üniversiteye Başlayanlara 9 Tavsiye