içinde

Sanat Tarihi Bölümü Alışveriş Listesi

Sanat Tarihi bölümüne başlayan okurlarımız için alınması gereken malzemelerin listesini hazırladık.

Sanat tarihi bölümü alışveriş listesi

Sanat Tarihi bölümü alışveriş listemiz, bölüme yeni başlayan öğrencilerin alması gereken en temel ihtiyaçların üzerinde duruyor. Bu listemizde bölümün en önemli derslerinden olan teknik resim için gerekli malzemeleri sizlerle paylaştık.

Üniversiteye başladığınızda masrafların ardı arkası kesilmiyor. Ev/yurt bulmaktan taşınmasına kadar türlü türlü harcamalar yapmanız gerekiyor. Tam düzeni kurduktan sonra bir de karşınıza bölümünüz için gereken ihtiyaçlar çıkıyor. Eviniz için yapmanız gereken harcamalar az değilmiş gibi bir de bu ürünleri almanız gerekiyor. Bu listemizde Sanat Tarihi bölümü için gereken kırtasiye malzemelerine değindik. Bu ürünlere teknik resim derslerinde ihtiyacınız olacak.

Sanat tarihi bölümü alışveriş tavsiyeleri: Alınması gereken ekipmanlar

T cetveli

Teknik resim derslerinin olmazsa olmazı T cetvelidir. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi T harfinin şekline benzer. Uzunluğu genelde 75 ile 100 cm arasında değişir. Kırtasiyelerde bu boyutların haricinde ihtiyacınıza göre farklı uzunluklarda çeşitleri de bulunmaktadır. T cetvelini diğerlerinden ayıran özelliği, bir tarafını çizim yaptığınız yüzeyin kenarına dayamanıza imkan sunuyor olmasıdır. Bu sayede çizimlerinizi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Gönye

T cetveli üzerinde eğik ve dikey çizgiler çizmek için gönye kullanmanız gerekecek. 30° ve 45° olarak iki çeşidi bulunur.

Eskiz kağıdı

Teknik resim derslerinin bir diğer vazgeçilmezi de eskiz kağıdıdır. Bu kağıt şeffaf ve kaygan bir yapıya sahiptir. Şeffaf olması sayesinde tasarım sürecinde çok katmanlı çalışmalar yapabilirsiniz. İnce ve hafif olduğu için bu kağıtlara çok fazla ihtiyacınız olacak. Kırtasiyelerde farklı renklerde satılıyor olsa da genel olarak beyaz renk sıkça kullanılır. Eskiz defteri kullanımı sırasında yaptığınız çizimlerin arka sayfalarda iz bırakmasını engellemek için kalın yapraklı defterler tercihiniz olmalıdır.

Kalemler

H ve B serisi olarak sertlik derecelerine göre gruplara ayrılırlar. B serisi yumuşak, H serisi de sert kalemlerdir. H serisinde numaranın artışı kalemin sertliğinin de arttığını gösterir. B serisinde numaranın artışı kalemin de yumuşaklığının arttığını gösterir. Genel olarak çizimlerde kurşun kalem kullanılır ancak günümüzde versatil kalemlerin de tercih edildiği görülmektedir. Versatil kalemlerin uçları 0,3 – 0,5 – 0,7 – 0,9 mm kalınlıklarında bulunabilir.

Listemizdeki malzemelere ek olarak açı ölçer, pergel gibi ürünlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak temelde bu dört malzeme teknik resim derslerinde kesinlikle kullanılır.

Sanat Tarihi bölümü alışveriş listemiz gibi üniversite hayatınız boyunca sizlere yardımcı olacak içeriklerimizin tamamını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sen de tavsiyele:
Peri Okay

Yazar Peri Okay

Ben Peri Okay, Gazi Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans çalışmalarıma devam ettiğim bu dönemde Tavsiyele için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimya bölümü alışveriş listesi

Kimya Bölümü Alışveriş Listesi

Tıp fakültesi alışveriş listesi

Tıp Fakültesi Alışveriş Listesi