içinde

En İyi 7 NFT Satış Sitesi (Ücretli ve Ücretsiz NFT Oluşturma)

NFT’nin hayatımıza büyük bir hızla dahil olması nedeniyle sizlerle piyasadaki en iyi NFT sitelerini paylaşmak istedik.

En iyi 7 NFT satış sitesi

Son haftalarda gündeme yakınsanız NFT kavramını mutlaka görmüşsünüzdür. Yapılan milyonlarca dolar ödemeler ve NFT kelimesi sıkça yan yana geliyor. NFT (Non-fungible token), Türkçesiyle değiştirilemez token dijital bir varlıktır. Bir Twitter ünlüsünün paylaşımını, bir sanatçının tablosunu veya bir tasarımcının çizimlerini NFT olarak satın alabiliyorsunuz. Böylece ilgili eserin orijinaline siz sahip oluyorsunuz. Kendi ürettiğiniz eserleri de en iyi NFT satış siteleri üzerinden satabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

En iyi 7 NFT satış sitesi

NFT’nin yaşantımıza kısa sürede adapte olmasıyla beraber meraklı bir şekilde NFT satış sitelerini araştırdım. NFT satmak için koleksiyonunuzda bulunan orijinal varlığı veya yeni ürettiğiniz bir eseri kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, viral olan bir videonuzdan alacağınız bir sahne bile NFT satış sitelerinde popüler olabilir. İşte, araştırmalarım sonucunda bulduğum en iyi NFT satış siteleri!

OpenSea

En iyi NFT satış sitesi listemde ilk sırayı OpenSea alıyor. Satış hacmi ve kullanıcı sayısı bakımından da en büyük NFT platformu olduğunu söyleyebiliriz. OpenSea ilk NFT sitesi olma özelliğiyle de birinci sırayı hak ediyor. Yüzlerce farklı kategorisinde NFT satışına fırsat sunan platform, alan adı, ses dosyaları, resim vb. birçok eseri satışa sunmak için kullanılıyor. OpenSea kullanıcı başına 30 adet listeleme imkanı veriyor.

OpenSea platformuna ilk kez NFT yüklediğinizde 60-200 dolar arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Sonraki yüklemelerinizde bu ücret ciddi bir düşüş gösteriyor. Yalnızca komisyon ücretini ödüyorsunuz. Satış gerçekleştirdiğiniz ise OpenSea %3 kesinti yapıyor. Buna ek olarak OpenSea üzerinden ücretsiz NFT oluşturma imkanınız da var. Fakat satış yapmak istediğinizde ilgili tutarı ödemeniz gerekiyor.

OpenSea platformunu ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Rarible

Global kitlede en büyük ve en iyi NFT satış siteleri arasında olan Rarible, Türk kullanıcıların da ilgisini çeken platformlardan. Piyasadaki diğer NFT satış sitelerine kıyasla burada çok daha fazla Türk satıcı ve alıcı görebilirsiniz. Bunun en büyük etkeni ise kullanımının çok kolay olması. Rarible üzerinden NFT satışı gerçekleştirmek için bir hesap açmanız ve hesabınızı Walletlink, Metamask gibi cüzdanlara bağlamalısınız. Sonrasında tekli veya koleksiyon olarak eserlerinizi oluşturabiliyorsunuz. Satış işlemine geçmek için GAS ücreti, eserinizin fiyatı vb. detayları doldurmanız gerekiyor.

Rarible’ın popüler olmasının nedenleri arasında müzayede/sabit fiyat sistemi ve ödül sistemi var. Satışlarda aldığı %2,5 oranındaki kesinti de rakibi OpenSea platformuna kıyasla uygun kalıyor. Rarible web sitesine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Binance NFT

En güvenilir kripto para borsaları arasında liderlik konumundaki Binance, NFT satış siteleri arasında da başarısını koruyor. Rakiplerinden farklı olarak hem NFT satışı hem de NFT kazmak için kullanılıyor. En iyi NFT satış siteleri arasındaki Binance, sürpriz kutu hediyeleriyle NFT kazanma şansı da veriyor. Binance sitesine NFT yüklemek, resim sitelerine görsel yüklemek kadar kolay. Yüklediğiniz eserleri belirlediğiniz fiyattan satabilir veya açık artırma yolunu tercih edebilirsiniz. Her NFT kazma işleminiz için 0.005 BNB ödeme yapıyorsunuz. Benzer şekilde siteye NFT yüklemek de ücretsiz değil.

Buraya tıklayarak Binance NFT marketine ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En iyi soğuk cüzdan modelleri

Super Rare

Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan en iyi satış siteleri arasındaki platformlardan biri de Super Rare. Site tam olarak sanatçılara ve sanat meraklılarına yönelik. Sanatçıların oluşturduğu eserler sabit fiyat veya açık artırma ile satışa sunuluyor. Satın alınan tüm eserler tekrar satılabiliyor ve sanatçı gelir elde etmeye devam ediyor. Super Rare platformunu kullanabilmek için MetaMask cüzdanını bağlamanız gerekiyor. Farklı bir cüzdan ile siteyi kullanmanız mümkün değil. Buna ek olarak Super Rare üzerinde satış yapmak da o kadar kolay değil. Siteye yalnızca davetiye ile sanatçılar alınıyor. Bu durum satılan eserlerin kalitesini de bir üst düzeye çıkarmış. Tahmin edebileceğiniz gibi eserlerin fiyatları da oldukça tuzlu.

Super Rare platformuna yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nift Gateway

En iyi NFT satış siteleri listemizdeki Nift Gateway, kredi kartı ile ödeme almasıyla öne çıkıyor. Dijital varlıkların merkeziyetsiz olması fikrine hiç uygun olmasa da platform büyük bir kitleye sahip. Sitenin dijital varlık, koleksiyon veya bir eser satışı için rakiplerine göre daha kolay bir onay süreci olduğunu da söyleyebiliriz. Platform yaptığınız satış başına %5 komisyon alıyor. 2021’in ilk aylarında bir siber saldırı ile karşılaşan Nift Gateway, buna rağmen hızla büyümeyi sürdürüyor.

Kredi kartı ile NFT alma imkanı sunan Nift Gateway’i buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Mintable

Mintable NFT pazaryeri, rakiplerinden birkaç özelliğiyle ayrılmayı başarıyor. Platformun en sevilen özelliği ücretsiz NFT oluşturma ve NFT yükleme imkanı sunması. Böylece satışa sunduğunuz eser satılana dek herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Üyelik sistemi ise diğer platformlar ile benzerlik gösteriyor ve satış sonrasında %5 komisyon alıyor. Sabit fiyatla satış yapabileceğiniz gibi klasik açık artırma ve özel müzayede sistemiyle de satış yapabiliyorsunuz.

Mintable platformunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Foundation

2020 senesinde aktif olmasına rağmen yüksek kullanıcı sayısına erişen en iyi NFT satış sitelerinden olan Foundation, diğer en iyi NFT satış siteleri ve platformlarından birkaç özelliği ile ayrılıyor. Foundation iki farklı üyelik seçeneği sunuyor. Klasik üyelik ile yalnızca alım yapabiliyor ve içeriklere bakabiliyorsunuz. Sanatçılar ise davetiye ile eserlerini satışa koyabiliyorlar. İlgili davetiyeler ise yalnızca mevcut sanatçılar tarafından gönderiliyor. Rakip NFT satış sitelerine kıyasla daha yüksek fiyatlarla alım/satım yapıldığını da görebilirsiniz. Foundation, sanatçılardan satış başına %10 komisyon alıyor.

Foundation platformuna göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT nasıl üretilir?

NFT, Ethereum geliştiricilerinin hazırladığı ERC-721 token standardına göre üretilir. Son kullanıcının blockchain’in teknik detaylarında kaybolmaması için işlemin birkaç tıkla gerçekleştiği listemizde yer verdiğim platformlar bulunur. NFT üretmek için sizin tarafınızda bulunması gereken tek şey kripto para cüzdanıdır. Listemizdeki en iyi NFT satış sitelerini üzerinden işlem yaparken NFT’nin değiştirilemeyecek parametreleri belirlenmelidir. NFT’den kaç tane olacağı, fiyatı, sonraki satışlardan ne kadar pay almak istendiği gibi özellikleri belirttikten sonra ağın ücreti ödenerek NFT üretilir.

NFT bir yatırım aracı mıdır?

NFT’ler tasarımlarının doğası gereği kripto para birimlerinden farklıdırlar. Değerleri üreticisi veya yatırımcısı tarafından belirlenir. Yatırım konusunu “dijital sanat eseri” olarak yorumlamak gerekirse fiziksel sanat eserine yatırım yapmaktan pek bir farkı olmadığını söyleyebilirim. Koleksiyon parçası olarak alınan bir eserin değerini de o eserin nadirliği, kozmetiği ve yaşı belirler.

NFT’ler ile ilgili tüm sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Sen de tavsiyele:
Altay Kunt

Yazar Altay Kunt

Ben Altay Kunt. Ege Üniversitesi Muhasebe ve Vergi bölümü mezunuyum. Yıllardır kripto paralar ve teknoloji ile ilgileniyorum. Tecrübelerimi Tavsiyele üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygun fiyatlı soğuk cüzdanlar

En İyi Soğuk Cüzdan Modelleri 2021

1500 TL bütçe ile telefon önerileri

1500 TL Telefon Önerileri 2021 Alabileceğiniz En İyi Modeller