içinde

Mining için En İyi Ekran Kartı 2021

Kripto para madenciliği için en yüksek performansı sunan kartları sizler için derledik.

Mining için en iyi ekran kartları

Mining için en iyi ekran kartı bulma arayışınızda sizlere yardımcı olmak için bilgi dolu bir liste hazırladık. Kripto para madenciliği için en iyi ekran kartlarını göstermeye ek olarak konu hakkında detaylı bilgileri de sizlere sunuyoruz. Bu yazımızı mining yapmak isteyen okurlarımıza rehber niteliğinde hazırladığımızı söyleyebiliriz. Mining nedir, ekran kartı mining hesaplama, ekran kartı ile madencilik gibi temel başlıklara ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

İlginizi çekebilir: Mutlaka bilmeniz gereken kripto para terimleri

Mining nedir?

Kripto para madenciliği olarak bilinen mining, özel yazılım programları aracılığıyla kripto para işlemlerinin kontrolünün sağlanması ve onaylanmasına verilen isimdir. Mining yapan kullanıcılar, cüzdanlar arasında gerçekleştirilen kripto para transfer işlemlerine onay vererek blok zincirine dahil edilmesini mümkün kılarlar. Buna ek olarak ilgili blok zincirinin bir kopyasını da kendilerinde saklarlar.

Mining çeşitleri ve açıklamaları

Mining çeşitleri nelerdir?

Kripto para madenciliği yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Maliyet, zorluk ve karlılık bakımından bu yöntemler birbirinden ayrılır.

  • Bulut madenciliği: Kripto para madenciliği yapmayı düşünen ancak yeterli zaman, donanım, sermaye veya bilgi birikimi olmayan kişiler için sunulan alternatif bir hizmettir. Madencilik yapmak isteyen kişiler, bulut madencilik servislerinden birisini tercih eder ve işlem gücü kiralar. Bu işlem gücünü, diledikleri madencilik havuzuna yönlendirilerek mining yapmaya başlayabilirler. Diğer madencilik çeşitlerine göre maliyeti daha düşük görünüyor olsa da bulut madencilik yöntemini seçen kişilerin kar elde etmesi gün geçtikçe daha da zor bir hal alıyor.
  • CPU madenciliği: CPU, yani işlemci birimi ile de mining yapma şansınız vardır. Evinizde kullandığınız bilgisayara seçtiğiniz madencilik yazılımını kurarak CPU mining yapabilirsiniz. Günümüz şartlarında bu yöntem, diğer seçeneklere göre son derece düşük bir performans vermektedir. Popülerleşen kripto paraların madenciliğini bu yöntem ile yapmak imkansıza yakındır.
  • ASIC madenciliği: ASIC, yani “Uygulamaya Özel Entegre Devreler” kripto para madenciliği yapılması için özel olarak hazırlanan donanımlardır. ASIC cihazlarda çok sayıda işlemci bulunur ve yüksek mining değerleri sunarlar. Bu tarz bir sistem ile madencilik yapmanın tek dezavantajı yüksek enerji tüketimidir. ASIC cihazlar ile madencilik yapmak için bu tüketimi karşılayacak bir elektrik altyapısına ihtiyaç duyulur.
  • GPU madenciliği: Bilgisayarlarımızda bulunan ekran kartlarının işlemcileri “Grafik İşlemci Birimi (GPU)” olarak isimlendirilir. GPU madenciliği, ekran kartlarının işlemcileri tarafından hesaplama yapılarak işlemlerin onaylandığı madencilik türüdür. Grafik kartlarında yer alan işlemciler, bilgisayarların işlemcilerine kıyasla oldukça güçlüdür. ASIC cihazlara göre çok daha uygun fiyatlı olan ekran kartları daha ulaşılabilir bir madencilik imkanı sunar. Genellikle birden fazla ekran kartının bir araya getirilmesiyle hazırlanan “Rig” adı verilen sistem kullanılarak yapılır.

Coin madenciliği ne kadar kazandırır?

Tercih edeceğiniz kripto para birimine, madencilik türüne ve güncel fiyatlara bağlı olarak kripto madenciliğinden elde edeceğiniz kar değişiklik göstermektedir. Gerekli donanımları satın aldıktan sonra bu maliyetin amorti edilmesi veya bulut madenciliğe yapılan ödemelerin karşılığını vermesi zaman almaktadır. Sisteminizin işlemci gücünü artırdıkça gelir elde etme ihtimaliniz artış gösterse de, elektrik tüketimi artmakta ve kullanılan cihazların soğutulması güçleşmektedir.

Coin madenciliği yaparak para kazanmaya başlamanın ilk adımı mining için en iyi ekran kartı seçimini yapmaktır. Buna ek olarak yeterli donanım, altyapı, cihazlarınızı konumlandıracak ve soğutabilecek bir alana da sahip olmalısınız. Hepsinden önemlisi gerekli teknik bilgiye sahip olmanızdır. Madencilik yaparken gelirinizi korumak için donanımlarınıza yatırım yapmanız ve performansı düşen cihazları yenilemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

En iyi mining ekran kartları

Mining için en iyi ekran kartı listesi

Proof of work sistemiyle ekran kartı madenciliği yaparak ETH gibi kripto para birimlerini elde etmek için kartınızın kazım hızının yüksek olması gereklidir. Ekran kartlarının kazım hızları “MH/s” şeklinde ifade edilir. Ekran kartının kapasitesi ve kazım hızı gelirlerinizi doğrudan etkiler. En iyi mining ekran kartı listemizde bu doğrultuda en iyi performans veren ürünleri sizlere gösteriyoruz.

Nvidia RTX 3090

Nvidia tarafından üretilen en güçlü ekran kartlarının başında olan RTX 3090; oyun ve mining performansı ile kullanıcıları memnun etmeyi başarıyor. 2020 yılının son çeyreğinde tanıtılan RTX 3000 serisinin en performansı modeli, mining için en iyi ekran kartı sıralamasında başı çekiyor. RTX 3090, Ethereum (ETH) madenciliğinde 125MH/s kazım hızı sunuyor.

Nvidia RTX 3080

Nvidia’nın RTX 3080 modelinin fiyatına kıyasla oldukça iyi performans sunan bir model olduğunu söyleyebiliriz. Oyun konusunda olduğu gibi madencilik performansının da başarılı olduğu bir gerçek. RTX 3080, Ethereum (ETH) madenciliğinde 100MH/s kazım hızı sunabiliyor.

Nvidia RTX 3080 Ti

RTX 3080 Ti, listemizde ikinci sırada bulunan 3080 modelinin yeni modeli olsa da “LHR” kısıtlamasından dolayı daha düşük bir performans sunuyor. LHR yani “Lite Hash Rate” hakkında detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. RTX 3080 Ti, Ethereum (ETH) madenciliğinde 67 MH/s kazım hızı sunuyor.

İlginizi çekebilir: Kripto para yatırımlarınızı korumak için en iyi soğuk cüzdan modelleri

AMD RX 6800 XT

AMD’nin bu yıl piyasaya sürdüğü RX 6000 serisinin en çok tercih edilen modeli olmayı başaran RX 6800 XT, başarılı bir kazım performansı sunuyor. AMD, yeni nesil modellerinde FidelityFX gibi teknolojileriyle oyun performansını da üst düzeye çıkardı. AMD RX 6800 XT, Ethereum (ETH) madenciliğinde 65 MH/s kazım hızı sunuyor.

AMD RX 6800

XT modelinde biraz daha düşük bir performans sergileyen RX 6800, fiyat/performans hesabı yapıldığında ön plana çıkmayı başarıyor. Oyun performansı konusunda RX 6900 XT ve 6800 XT gibi modellerin gerisinde kalsa da mining tarafında pek bir fark yok. RX 6800, Ethereum (ETH) madenciliğinde 61 MH/s kazım hızı sunuyor.

Nvidia RTX 3070

Bu yılın sürekli gündemde kalmayı başaran kartlarından olan RTX 3070, RTX deneyimi sunan kartlar arasında orta seviyede bulunuyor. RTX 3060 modelinin kazım hızı üretici firma tarafından kısıtlandığı için firmanın en düşük kazım performansı sunan ikinci kartı olarak karşımıza çıkıyor. RTX 3070, Ethereum (ETH) madenciliğinde 60 MH/s kazım hızı sunuyor.

Nvidia RTX 3060 Ti

Nvidia tarafından üretilen yeni nesil ekran kartlarının en ulaşılabilir olam modeli 3060 Ti, Ethereum (ETH) madenciliğinde 60 MH/s kazım hızı sunuyor.

AMD RX 5700 XT

AMD’nin geçtiğimiz neslin en iyi performans veren modeli olan RX 5700 XT, bu yılda son derece başarılı bir performans sunmaya devam ediyor. RX 5700 XT, Ethereum (ETH) madenciliğinde 56.5 MH/s kazım hızı sunuyor.

AMD RX 5700

XT modelinden biraz daha düşük performansa sahip olsa da mining tarafında bu fark neredeyse hissedilmeyecek seviyelerde. RX 5700, Ethereum (ETH) madenciliğinde 56 MH/s kazım hızı sunuyor.

2021 yılında satın mining için en iyi ekran kartları bu şekilde sıralanabilir. Listemizde kendisine yer bulamayan AMD RX 580, Nvidia GTX 1660 Super gibi modeller de mining için kullanılan popüler ekran kartları arasındadır.

LHR “Lite Hash Rate” ekran kartı nedir?

Kullanıcıların kripto para madenciliği yapmak için çok sayıda kart alımı yapmasıyla oyuncuların taleplerini karşılayacak kadar ekran kartı stoğu bulunmayan Nvidia, bu konuya farklı bir çözüm getirdi. Yeni nesil ekran kartlarına bir nevi kısıtlama getiren Nvidia, bu kartların kazım performansını ciddi derecede azalttı. Kazım performansı düşürülen kartlara ise LHR ibaresi eklendi.

Yeni üretilen RTX 3000 serisi ekran kartlarının çoğunda bu kısıtlama bulunuyor ancak eski modellerde bu durum modelden modele değişkenlik gösteriyor. Yeni nesil kartların bazıları direkt LHR kısıtlamasıyla üretildikleri için ekstra bir ibareye sahip değillerdir. Bu ekran kartların açıklamasında LHR ibaresi göremezsiniz. RTX 3060, RTX 3070 Ti ve RTX 3080 Ti modelleri bu duruma örnek gösterilebilir.

Mining için kullanılan ekran kartı ne kadar dayanır?

Mining ekran kartı ömrü ne kadardır?

Ekran kartları oldukça dayanıklıdır, üst düzey bir kartın ortalama 300 bin saat ömrü olduğunu söyleyebiliriz. Elbette, iş madenciliğe geldiğinde durum değişmektedir.

Mining için kullanılan kartlarda chipset üzerine herhangi bir yük binmez. Yüksek hash değerleri almak için VRAM’lere O.C yapılır ve VRAM’ler üzerine yük biner. Bu durum kartın ilerleyen dönemlerde çeşitli arızalar vermesine neden olabilir. Mining işlemi 7/24 devam ettiği için kartların sahip olduğu fanlar da aşırı yük altında kalır. Bunlara ek olarak transistörler, mosfetler ve bobinler de aralıksız çalışır ve çeşitli sorunlara yol açabilirler.

Kripto para madenciliği yapmak, rekabet ile baş etmek dolayısıyla yüksek hash değerlerini korumak için mümkünse her nesilde ekran kartlarınızı güncellemelisiniz. Bu sayede ekran kartlarınızın değeri düşmeden, daha da kötüsü kritik arızalar vermeden yeni modellere geçebilir ve gün geçtikçe artan rekabette yerinizi koruyabilirsiniz.

Ekran kartı mining hesaplama nasıl yapılır?

Ekran kartı mining hesaplama nasıl yapılır?

Hash rate hesaplaması sayesinde sahip olduğunuz donanım ile elde edeceğiniz kazancı bulabilirsiniz. Mining için en iyi ekran kartı kararını vermeden önce bu tarz bir hesaplama yaparak gerçeğe yakın değerleri görebilirsiniz. Ethereum madencilik hesaplaması, ekran kartına göre mining hesaplaması gibi işlemleri internet üzerinde bulabileceğiniz araçları kullanarak yapabilirsiniz.

En iyi mining ekran kartları listemizin sonuna geldik. En iyi bitcoin siteleri, en iyi kripto para cüzdanları ve en iyi bulut madencilik servisleri gibi konularda bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Sen de tavsiyele:
Altay Kunt

Yazar Altay Kunt

Ben Altay Kunt. Ege Üniversitesi Muhasebe ve Vergi bölümü mezunuyum. Yıllardır kripto paralar ve teknoloji ile ilgileniyorum. Tecrübelerimi Tavsiyele üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıp fakültesi alışveriş listesi

Tıp Fakültesi Alışveriş Listesi

Uygun fiyatlı soğuk cüzdanlar

En İyi Soğuk Cüzdan Modelleri 2021