içinde

Mimarlık Bölümü Alışveriş Listesi

Mimarlık bölümüne başlayan okurlarımız için alınması gereken malzemelerin listesini hazırladık.

Mimarlık bölümü alışveriş listesi

Mimarlık bölümü alışveriş listemiz, bölüme yeni başlayan öğrencilerin alması gereken en temel ihtiyaçların üzerinde duruyor. Özellikle birinci sınıf öğrencileri almaları gereken ekipmanları listemizde bulabilirler.

Her sene başarılı ve yetenekli öğrenciler tarafından tercih edilen mimarlık bölümü, saygı duyulan ve popüler bölümlerden biridir. Mimarlık bölümü alışverişi biraz göz göz korkutucu ve stresli olabilir. Maketler ve proje ödevleri için satın alınması gereken malzemeler, çizim ve tasarımlarınızı yapacağınız bir bilgisayar gibi temel masrafları bulunur. Bu listemizde tüm mimarlık öğrencilerinin elinde bulunması gereken araç ve ekipmanlar yer alıyor. Listemizde bulunan ürünlerin hepsinin tek seferde alınması gerekmediğini de belirtelim. Bu ihtiyaçların tamamı zaman içerisinde oluşacaktır.

Mimarlık bölümü alışveriş tavsiyeleri: Alınması gereken ekipmanlar

Kalem seti

Birinci sınıf öğrencisi iseniz ihtiyacınız olacak en önemli ekipmanların başında kalem seti geliyor. Hem çizimleriniz hem de ders notlarınız için kullanabileceğiniz bir kalem seti size uzun süre iyi bir yardımcı olacaktır. Mimarlık dersleri genellikle eskiz ve çizim dersleri ile başlar. Kalem setinizi hayatınınızın geri kalanında iyi bir dost olarak kabul edeceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

Sırt çantası

Mimarlık öğrencileri çok miktarda ekipmanlar taşırlar. Bu yüzden, kaliteli ve sağlam bir sırt çantası, eşyalarınızın güvenle korunmasını ve düzenli olmasını sağlar. Çanta seçimi yaparken sağlamlık ve rahatlık en önemli iki kriteriniz olmalıdır. Saha gezilerine çıkacağınızı da hesaba katarsak çanta seçiminde dikkatli olmanızı öneririz.

Bıçak takımı

Üniversite hayatınızın bir bölümü maket hazırlamakla geçecek. İlk yılınızda hocalarınız elle çalışmalar yapmanız için sizi yönlendirecek. Keskin ve güvenilir bir bıçak takımı, satın almanız gereken en temel ekipmanlarınızdan birisidir. Buna ek olarak bıçak takımınız yıllar boyunca sahip olacağınız model hazırlama ekipmanlarınızın birincisi olacak. İlk satın alımınızda kaliteli set seçerseniz, mezun olduktan sonra bile bıçaklarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çizim tüpü

Mimarlık bölümünü kazanan öğrenciler olarak ilk yıl birçok çizim yapacağınızı belirtmiştik. Bu çizimleriniz A4 boyutlarında olmayacak ve zarar vermeden taşıması gerçekten güç olacak. Çizim tüpleri tam da bu konuda sizlere yardımcı oluyor. Çizim kağıtlarınızı yırtmadan ve hasar vermeden taşımak istiyorsanız mutlaka bir çizim tüpü edinmelisiniz.

Kesim matı

Model yaparken üzerinde çalışabileceğiniz kesim matları, sabit ve kaymaz bir yüzey sunar. Bunun haricinde çalışma yapacağınız yüzeyi de korur. Henüz yeni olduğunuz bu meslekte hiçbir koruma olmadan çalışırsanız masanızı kesik izleriyle doldurabilirsiniz.

Çizim tahtası

Üniversitelerin stüdyolarında çizim tahtaları bulunuyor fakat ödevlerin teslim tarihi yaklaştığında yoğunluktan dolayı bulmanız zorlaşabilir. Bu yüzden, size ait bir çizim tahtası olması bu sıkışık dönemlerde size kolaylık sağlar.

Cetvel takımı

Çantanızda mutlaka bir cetvel takımı ve mezura olmalıdır. Bir şeyin ölçülerinden emin olmadığınızda hiç vakit kaybetmeden ölçmeye başlayın. Bir otel odasında olduğunuzu ve odanın size dar hissettirdiğini düşünelim. Burada ölçüm yaparak problemin nereden kaynaklandığını çözebilirsiniz. Bu gibi deneyimler genel tasarım bilginizin oluşması için yararlı olacaktır.

Aydınger

Aydınger kağıtları, mimarlık bölümünde kesin ihtiyaç duyacağınız ürünlerden biridir. Eskizini tamamladığınız projeleri aydınger kullanarak rapidolamanız gerekecek.

Rapido

İçerisinde çini mürekkebi olan ve aydınger kağıtlarınız üzerinde kullanacağınız bir çeşit dolma kalemdir. İçerisindeki tüpe mürekkep doldurarak kaleminizi kullanabilirsiniz. Belirli aralıklarla kaleminizin ucunu temizlemelisiniz. Böylece tıkanması engellenecektir.

Kağıt bant

Projenizin son rapidolaması veya proje eskizi çıkarma gibi işlemlerde kağıtlarınızın kaymaması için masanıza bantlamanız gerekecek. Bu işlem sırasında bantınızı kağıttan çıkartırken kağıdın sağlam kalması çok önemlidir. Emeklerinizin boşa gitmemesi için bant tercihiniz önemlidir. Kağıt bant bu konuda size iyi bir yardımcı olacaktır.

Mimarlık bölümü alışveriş listemiz gibi üniversite hayatınız boyunca sizlere yardımcı olacak içeriklerimizin tamamını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sen de tavsiyele:
Peri Okay

Yazar Peri Okay

Ben Peri Okay, Gazi Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans çalışmalarıma devam ettiğim bu dönemde Tavsiyele için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi Kombi Markaları 2021

Kimya bölümü alışveriş listesi

Kimya Bölümü Alışveriş Listesi