içinde

Kimya Bölümü Alışveriş Listesi

Kimya bölümüne başlayan okurlarımız için alınması gereken malzemelerin listesini hazırladık.

Kimya bölümü alışveriş listesi

Kimya bölümü alışveriş listemiz, bölüme yeni başlayan öğrencilerin alması gereken en temel ihtiyaçların üzerinde duruyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi kimya bölümünün laboratuvar ağırlıklı dersleri vardır. Hatta bazı derslerin laboratuvarında saatlerce kalmanız gerekebilir. Hayatınızın ilerleyen dönemlerinde başarılı bir “Kimyager” olarak anılmak için üniversite sürecinde çeşitli deneyler yaparak mesleğinizi kavramanız gerekir. Kimya bölümünün beş alt dalı vardır. Bu yüzden her yıl laboratuvarda kullanacağınız ekipmanlar yenilenebilir. Yani dahil olacağınız farklı laboratuvarlar kimya bölümü alışveriş listenize yeni ürünler ekleyebilir.

Kimya bölümü alışveriş tavsiyeleri: Alınması gereken ekipmanlar

Laboratuvar önlüğü

Deneyler sırasında çalıştığınız kimyasalların üzerinize dökülmesinin önüne geçmek için laboratuvarda önlük giymek en önemli şartlardan biridir. Bu yüzden alınacak listemizin başında önlük yer alıyor. Önlüğünüz olmadan hiçbir laboratuvar dersine giremezsiniz.

Laboratuvar gözlüğü

Deneyler sırasında çalıştığınız kimyasalların gözünüze sıçramasını engellemek için kullanmanız gereken en kritik ekipmanlarınızdan birisidir. Önlükle birlikte derslere getirilmesi genellikle zorunludur.

Koruyucu eldiven

Deneyler sırasında çalıştığınız kimyasalların elinizle temasını kesmek için kullanılır. Satın alırken yeterli güvenlik standartlarını karşıladığınızdan emin olun.

pH kağıdı

Yapacağınız deneylerde sürekli pH ölçmek zorunda kalacağınız için analitik kimya laboratuvarında vazgeçilmeniz olacaktır.

Tüp temizleme fırçası

Deney tüplerini kullandıktan sonra içerlerinde hiç kimyasal madde kalmadığından emin olmak için tüplerinizi temizlemelisiniz. Daha sonra yapacağınız deneylerde doğru sonuçlar almanız için oldukça önemlidir.

Spatül

Katı kimyasalları taşımak için kullanılır. Tüm öğrencilerin kendisine ait bir spatülü olması gerekmektedir.

Süzgeç kağıdı

Sıvı ve katı karışık olan kimyasal karışımları ayırmak için süzgeç kağıdı kullanmanız gerekecektir.

Hesap makinesi

Sayısal bir bölümde okuduğunuz için hesap makinesi yıllar boyunca yakın bir arkadaşınız gibi olacak. Sınavlara da hesap makineniz ile birlikte girebildiğinizi belirtelim.

Çamaşır suyu

Laboratuvarda kullandığınız cam malzemeleri kimyasallardan arındırmak için çamaşır suyu kullanılır. Cam malzemelerin temiz olması daha sonra yapacağınız deneylerin sonuçlarında hata olmamasını sağlar.

Etiket

Deneyleriniz sırasında kullanacağınız cam malzemelerin üzerine yapıştırılır. Kullandığınız camların içerisinde ne olduğunu hatırlamanızı sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Kimya bölümü alışveriş listemiz gibi üniversite hayatınız boyunca sizlere yardımcı olacak içeriklerimizin tamamını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sen de tavsiyele:
Peri Okay

Yazar Peri Okay

Ben Peri Okay, Gazi Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisans çalışmalarıma devam ettiğim bu dönemde Tavsiyele için içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimarlık bölümü alışveriş listesi

Mimarlık Bölümü Alışveriş Listesi

Sanat tarihi bölümü alışveriş listesi

Sanat Tarihi Bölümü Alışveriş Listesi