içinde

En İyi Köpek Maması Markaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadık dostunuz için doğru mama tercihini yaptığınızdan emin olun!

Köpekler en sadık dostlarımız olarak ailemize can katıyor. Tüm istek ve ihtiyaçlarını yalnızca hareket ve davranışlarıyla aktarmak zorunda olan sıcakkanlı köpeğimizin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşıladığımızdan emin olmalıyız. Bu doğrultuda köpek maması tercihi dostumuzun hayatını etki eden en önemli faktörlerin başında geliyor.

Ülkemizde satılan köpek mamaları arasında en iyi köpek mamasının hangisi olduğunu belirlemek için köpek sahibi ekip arkadaşlarımızın deneyimlerinden faydalandık. Listemizi hazırlarken beş ekip arkadaşımızın deneyimlerinden yola çıktık ve en iyi köpek maması markasının hangisi olduğuna karar verdik. İncelemelerimizde ürünlerin içerik ve besin değerlerini de göz ardı etmediğimizi belirtelim. Köpeğinizin hayat kalitesini en üst seviyeye çıkartmanın ilk adımının kaliteli ve doğru beslenme olduğunu unutmayın!

Her biri birbirinden kaliteli olan köpek mamalarından tercih ettiğinizi hemen altlarında bulunan “satın al” butonunu kullanarak en uygun fiyat avantajıyla alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dostlarımızın beslenmesinin ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. Bu yüzden mama seçiminde dikkat etmeniz gereken belli başlı faktörler vardır.

Köpek maması seçimi yaparken köpeğinizin durumu ve özelliklerini göz önüne almalısınız. Bu konuları temel başlıklarıyla sizlere aktarıyoruz.

 • Alerji ve özel durumlar

Köpeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Dostunuzu iyi tanımalı ve veterinerinizden aldığınız bilgileri göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Mama içeriğinde yol arkadaşınızda özel bir etki oluşturabilecek veya yan etkisi olacak bir madde bulunmamalıdır.

 • Köpeğinizin kilosu

Köpeğinizin ideal kilosunu korumasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde köpeğinizde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Mama seçiminizde köpeğinizin ideal kilosunu korumasına destek olacak içerikler bulundurmasına dikkat etmelisiniz.

 • Köpeğinizin yaşı

Yüzlerce mama arasından tercih yaparken köpeğinizin yaşına da dikkat etmelisiniz. Köpeklerin her yaş aralığına özel besin ihtiyaçları vardır. Bu yüzden dostunuzun yaşına uygun içerikleri barındıran köpek mamalarını satın almanız daha sağlıklı olacaktır.

2021 En İyi Köpek Maması Markaları Listesi

Royal Canin Köpek Maması İnceleme

Listemizin başında bulunan ve en popüler köpek maması markalarından biri olan Royal Canin, hemen hemen her köpeğin gönlünü çalabileceği kadar lezzetli kuru ve yaş mamalar üretiyor. Dünyanın en büyük ve eski firmaları arasında bulunan marka, köpeğinizin yaşı, cinsi, boyutu ve sağlık durumuna özel köpek mamalarını piyasaya sunuyor. Firmanın ürettiği köpek mamalarının hepsi cinslerin boyutuna göre optimal hale getirilmiştir ve toplamda 5 farklı tarif sunmaktadır. Royal Canin mamaları çok küçük, küçük, orta, büyük ve dev boy olarak sunulmaktadır.

Hill’s Köpek Maması İnceleme

Onlarca seçenek ile dostunuzun tüm koşullarına uygun olacak alternatifleri sunmayı başaran Hill’s markasının yavru, yetiştin bir yaş üstü, yetişkin yedi yaş üstü ve yaşlı on bir yaş üstü köpeklere özel farklı mama kategorileri bulunuyor. Hill’s, kimilerinin en iyi köpek mama markası olarak kabul ettiği bir marka olarak listemizdeki yerini almayı başardı. Ekibimizde yavru döneminden başlayarak hala bu markanın ürünlerini hiç değiştirmeden kullanan arkadaşlarımız olduğunu da ekleyelim. Köpeğin yaşından bağımsız olarak cinsi, kilosu ve hastalık durumuna göre farklı mama seçeneklerinin sunulduğunu da belirtip sıradaki markamıza geçelim.

N&D Köpek Maması İnceleme

ND köpek maması, tamamen doğal malzemelerle üretilmesiyle ünlenmiş ve dünyanın en kaliteli köpek mamaları arasına girmeyi başarmıştır. Yıllarca devam eden araştırmalar sonucunda %70’i hayvansal, %30’u meyve, sebze, mineral ve vitaminlerden oluşan bir mama üretmeyi başaran N&D, evcil hayvanınıza mutlaka denettirmeniz gereken mamalar arasında yer alıyor. Sağlıklı mama alanında başarılı bir alternatif olan markanın ekibimizde pek fazla deneyimleyeni olmasa da yaptığımız araştırmalar sonucunda listemizde yer alması gerektiğinde karar kıldık.

La Vital Köpek Maması İnceleme

Dünyada kendisini kanıtlamış mama üreticileri arasında bulunan La Vital, ününü kedi mamalarında yapmış olsa da köpek mamalarında da son derece başarılı bir marka! Aklınızda herhangi bir şüphe olmadan satın alabileceğiniz köpek mamaları arasında olan La Vital, sunduğu onlarca çeşit ile her tür ve özellikten köpeğe hitap ediyor. Sadık dostunuza yeni bir mama sunmak istiyorsanız bu markayı alışveriş listenize eklemenizi öneriyoruz.


Köpeğimi yeni kuru mamaya nasıl alıştırırım?

Köpeğinizin yaşı, sağlık durumu ve kilosu gibi faktörleri göz önüne alarak mama tercihinizi yaptıysanız sırada dostunuzun buna alışmasına gelmiş demektir. İlk olarak köpeğinizi eski mamasından hemen kopartmamanız gerektiğini belirtelim. Mama değişim sürecini toplamda bir hafta gibi bir süreye yayarak tamamlayabilirsiniz. Köpeğinizi yeni bir mamaya alıştırmak için şu programı takip edebilirsiniz.

 • İlk ve ikinci gün: %75 eski, %25 yeni
 • Üçüncü ve dördüncü gün: %50 eski, %50 yeni
 • Beşinci ve altıncı gün: %25 eski, %75 yeni
 • Yedinci gün: %100 yeni mama

Köpek mamasının içerisinde bulunmaması gereken maddeler nelerdir?

Köpeğinizin hayat kalitesinin yüksek kalması için düzenli ve doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Listemizde yer verdiğimiz markaların haricinde bir seçim yapmak istediğinizde satın alacağınız mamanın içerisinde sıralayacağımız maddelerin olmadığından emin olun.

 • Yapay boyalar
 • Menadion yani sentetik vitamin
 • TBHQ
 • BHT
 • BHA
 • Propilen glikol
 • Ethoxyquin

Kaliteli köpek maması nasıl olmalıdır?

Kaliteli köpek maması son derece zengin besin değerleri sunmalıdır. Köpeğinizin günlük besin ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilecek özel formüle edilmiş mamaları tercih etmelisiniz.

En iyi köpek maması markası hangisidir?

Köpek maması konusunda dünyada adını duyurmuş ve oldukça başarılı olan birkaç marka vardır. Köpek sahiplerinin en çok tercih ettiği köpek maması markaları şu şekildedir; Royal Canin, Hill’s, N&D ve La Vital.

Sen de tavsiyele:
Esin Yakut

Yazar Esin Yakut

Ben Esin Yakut, Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Gündelik yaşantımdan elde ettiğim deneyimleri Tavsiyele aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 En İyi Bluetooth Kulaklık Listesi

En İyi Blender Seti Tavsiyeleri ve Müşteri Yorumları 2021