içinde

En İyi Kombi Markaları 2021

Yaklaşan kış aylarında ihtiyacınızı karşılayacak en iyi kombi marka ve modellerini sizler için listeledik.

En iyi kombi seçimini yapmak gündelik yaşantınızda alacağınız en zor kararlardan biri olabilir. Mutfak ve banyoda ihtiyaç duyduğunuz sıcak suyu size sağlayan kombiler, bu özellikleriyle yalnızca kış aylarında değil her mevsim ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

Ev yada iş yeriniz için kullanacağınız kombi ile hem sıcak su hem de ısınma sorununuza çevreci ve hesaplı bir çözüm getirebilirsiniz. Yeni nesil akıllı kombi modelleri ile uzaktan erişim sağlayabilir ve cihazdan en yüksek verimi alabilirsiniz. Kombi tercihi yaparken birçok model arasından tercih yapmanız gerekiyor. Bu konuda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz en iyi kombi tavsiyeleri listemizi inceleyebilirsiniz.

Kaç çeşit kombi var?

Satın alabileceğiniz kombi modelleri, kompakt ve hoş tasarımlarına ek olarak sizlerin ihtiyaçlarını karşılayacak özel fonksiyonları ile ön plana çıkıyor. En iyi kombi marka ve modelleri listemize geçmeden önce sizleri kombi çeşitleri hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bacalı kombi

Atılması gereken gazı baca eklentisi vasıtasıyla dışarıya veren kombi tiplerine bacalı kombi adı verilmiştir. Bulunduğu ortamdaki oksijeni alıp, kullanılan gazı tahliye eden kombilerin bakımlarının aksatılmaması gerekir. Bu kombilerin bacasız kullanım seçeneği yoktur.

Hermetik kombi

Hermetik kombiler de bacaya sahiptirler. Bacalı kombilerin aksine dışarıdan baca ile tedarik edilen oksijeni kullanırlar. Atık gazı atma şekilleri ise bacalı kombiler ile aynıdır. Ortamdaki oksijeni tüketmediği için ek havanlandırma ihtiyacı oluşturmaz.

Yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı kombiler aslında hermetik kombilerin bir çeşididirler. Günümüzde en çok tercih edilen kombi versiyonudur. Bunun sebebi ise yüksek verimlilik ile çalışmalarıdır. Bacalı ve hermetik kombiler %80-90 seviyesinde bir verimlilik sunarken yoğuşmalı kombilerde bu oran %105-109 seviyesindedir. Enerji tüketimi de düşük olan yoğuşmalı kombiler atık gazın ısısını düşürür ve yanmayla oluşan su buharının enerjisini de sisteme katarlar.

Kombiyi neye göre almalıyım?

Kombi satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Bunlara önem göstererek hem kullanımı olay hem de bütçenizi kısa ve uzun vadede rahat tutacak tasarruflu bir kombi sahibi olabilirsiniz.

 • Otomatik gaz kesme özelliği bulunan kombiler, deprem ve tahmin edemediğimiz doğal afetler gibi olaylarda sizleri koruyacaktır.
 • Tercih edeceğiniz markanın kurulum ve servis gibi hizmetlerinin kalitesini araştırmalısınız. Satış sonrası sunulan destek bu tarz ürünlerde son derece önemlidir.
 • Satın almaya karar verdiğiniz kombinin, kullanılacak olan alanın boyutuna uygun olması gerekmektedir. Aksi halde beklenen verimi almanız zorlaşacaktır.
 • Enerji tüketimi en kritik konulardan biridir. Bu detayı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

En iyi kombi marka ve modelleri

 • Bosch Condens 2500 W 24 kW Yoğuşmalı Kombi
 • E.C.A Proteus Premix 24 kW Yoğuşmalı Kombi
 • DemirDöküm Nitromix P 24kW Yoğuşmalı Kombi
 • Baymak Lambert ATTIVO 24 Ln Yoğuşmalı Kombi
 • Buderus Logamax Plus GB062 24 kW Yoğuşmalı Kombi

Bosch Condens 2500 W 24 kW Yoğuşmalı Kombi

Genel bakış

 • Düşük çalışma sesi (≤47 dB(A))
 • Verimlilik değeri %93
 • Isıtma ve sıcak su kapasitesi 24kW
 • Ölçüleri 815 x 400 x 300 mm

Condens 2500 W, suyunuzu anlık ısıtıcısı ilkesini kullanır. Musluğunuzu açtığınız her zaman sabit sıcaklıktaki suyunuz kullanıma hazır olur. Evinizde rahatlıkla konumlandırabileceğiniz ürün, kompakt tasarımıyla bulunduğu ortama şık bir görünüm katar. Kurulumu son derece kolay olan kombinin tüm önemli bileşenleri ön taraftan erişilebilir olduğu için bakım ve servis işlemleri kısa sürede tamamlanabilir.

E.C.A Proteus Premix 24 kW Yoğuşmalı Kombi

Genel bakış

 • Düşük çalışma sesi
 • Verimlilik değeri %107,5
 • Isıtma ve sıcak su kapasitesi 24kW
 • Ölçüleri 678 x 410 x 288 mm

Proteus Premix, yoğuşmalı özelliği ile yüksek enerji enerji tasarrufu sağlamayı başarıyor. Ergonomik tasarımı ve kibar görünümü ile kullanılan ortamın görünümüne şıklık katıyor.

Cihazın kullanıma aldığı suyunda türbin sistemi ve feed forward ile sabit sıcaklıkta su çekme fırsatı, paslanmaz çelik brülörüyle yüksek yanma verimi, düşük atık gaz emisyonu ve enerji verimli sirkülasyon pompası aracılığıyla daha az enerji tüketimi imkanı sunar.

DemirDöküm Nitromix P 24kW Yoğuşmalı Kombi

Genel bakış

 • Düşük çalışma sesi
 • Verimlilik değeri %108
 • Isıtma ve sıcak su kapasitesi 24kW
 • Ölçüleri 740 x 425 x 310 mm

DemirDöküm Nitromix, maksimum ısıtma ve sunduğu sıcak su konforu ile en iyi kombi modelleri arasında kendisine yer bululuyor. Cihazda yer verilen otomatik devir ayarlı fan ile optimum gaz-hava ön karışımı oluşturuluyor. Bu sayede her kapasitede en yüksek verim elde edilebiliyor. Bu özellik üst düzey yakıt tasarrufu elde edilmesini sağlıyor.

Baymak Lambert ATTIVO 24 Ln Yoğuşmalı Kombi

Genel bakış

 • Düşük çalışma sesi (≤50 dB(A))
 • Verimlilik değeri %87
 • Isıtma ve sıcak su kapasitesi 24kW
 • Ölçüleri 725 x 400 x 300 mm

Lambert Attivo modelindeki modülasyonlu sirkülasyon pompası ürünün yüksek verim sunmasını mümkün kılıyor. Paslanmaz çelik plakaların desteklediği eşanjörler, ısı transferi esnasında enerji kaybına karşı direnç gösterir. Uzun yıllar boyunca verimli ve güvenli ısıtma sunan kombi, arıza kodu göstergesi ile ortaya çıkabilecek problemleri hızlıca fark etmenize imkan verir.

Buderus Logamax Plus GB062 24 kW Yoğuşmalı Kombi

Genel bakış

 • Düşük çalışma sesi (≤47 dB(A))
 • Verimlilik değeri %93
 • Isıtma ve sıcak su kapasitesi 24kW
 • Ölçüleri 815 x 400 x 300 mm

Logamax Plus GB062, Buderus uzmanları tarafından tasarlanan alüminyum silisyum dökümden üretilen eşanjöre sahiptir. Cihazın kesintisiz sıcak su kullanımı, yüksek enerji verimliliği gibi özelliklerine ek olarak 47 desibel gibi düşük bir ses seviyesine sahip olması kendisini en iyi kombi modelleri arasına sokuyor.

Yoğuşmalı kombiler nasıl çalışır?

Kombilerde yanma gerçekleştikten sonra oluşan atık gazların sahip olduğu yüksek sıcaklıkların bacadan dışarı verilmeden önce özel yapım eşanjörler ile tesisat suyunda tekrar değerlendirilmesine yoğuşma denir.

Yoğuşmalı kombilerde kalorifer devresi dönüş suyu, özel olarak tasarlanan eşanjör içerisinde su buharı ile karşılaşır. Su buharının sahip olduğu ısı enerjisini kalorifer devresinin dönüş suyuna katar. Verimli bir yoğuşmanın meydana gelebilmesi için tesisatlarda dolaşan suyun 55 derecenin altında olması gereklidir. Bu şartın sağlanması için ısıtıcı yüzeylerin uygun seçilmesi önemlidir.

Türkiye’de genel olarak büyük radyatörler tercih edildiği için yoğuşmalı kombi kullanımına yatkındır. Bunun haricinde yoğuşmalı kombilerin kullanımı sırasında yoğuşma enerjisinden tam fayda alabilmek için kombi gidiş suyunun sıcaklığının doğru ayarlanması gerekir. Radyatörleriniz için maksimum 75 derece uygun olacaktır.

Ekibimizin hazırladığı tüm içerikleri göz atmak için buraya tıklayarak “Enler” kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sen de tavsiyele:
Alp Tuna

Yazar Alp Tuna

Ben Alp Tuna, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümü mezunuyum. Tavsiyele ekibi bünyesinde editör olarak görev alıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversiteye Başlayanlara 9 Tavsiye

Mimarlık bölümü alışveriş listesi

Mimarlık Bölümü Alışveriş Listesi